Meet #4 -- May 7 - 8
Hosted by West Valley Wolfpack



Girls Team Scores
1. West Valley   205
2. Lathrop       103
3. Palmer         99
4. North Pole     47
5. Monroe         34
6. Eielson        10
7. Anderson        8
No Points Scored:
Delta, Nenana, Tok, 
Tri-Valley
----------------------------------------------------------------------------------------
Girls' 100m high hurdles
State Leader:  Meagen Kinnevan, Chugiak - 15.8
Region VI Leader:  Karessa Fraser, West Valley - 16.31
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Karessa Fraser        West Valley   1       4      15.64    10 *rb&sb*
2   Jody Binder           Lathrop       1       6      17.72     8
3   Katy Kajdan           Palmer        1       5      17.86     6
4   Maja Pedersen         West Valley   1       3      18.31     4
5   Jenny March           West Valley   2       6      18.66     2
6   Jill Reed             Eielson       2       4      19.22     1
7   Liz Johnson           Lathrop                      20.31
8   Maura Killion         Monroe        1       2      21.08
9   Lia Jackson           Palmer        1       7      21.16
10  Michelle Harmeling    Palmer        2       5      21.63
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 300m intermediate hurdles
State Leader:  Cortney Ward,Grace Christian, Lindsay Glaze, Nikiski - 47.1
Region VI Leader:  Jody Binder, Lathrop - 48.30
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------

1   Karessa Fraser        West Valley   1       3      47.09    10 *rb&sb*
2   Katy Kajdan           Palmer        1       5      48.08     8
3   Jody Binder           Lathrop                      49.24     6
4   Jaime Powers          West Valley   1       4      51.38     4
5   Colleen O'Bryant      Monroe        1       8      51.42     2
6   Dara Stevens          Lathrop       2       7      52.74     1
7   Roseann Simko         Lathrop       1       6      55.24
8   Lia Jackson           Palmer        2       3      60.28
9   Jennifer Morgan       Monroe        2       5      64.05
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 100m dash
State Leader:  Jody Binder, Lathrop - 12.70
Region VI Leader:  Jody Binder, Lathrop - 12.70
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Jody Binder           Lathrop       1       2      12.94    10
2   Cayanne McFarlane     Lathrop       1       1      13.21     8
3   Karessa Fraser        West Valley   1       6      13.36     6
4   Karen Babcock         Palmer        1       4      13.51     4
5   Jaime Powers          West Valley   1       5      13.58     2
6   Kelsie Lehnerz        Eielson       1       3      14.11     1
7   Ciera Shaver          Lathrop       3       2      14.20
8   Kristina Hurlburt     Eielson       2       5      14.28
9   Nicole Edmison        Anderson      1       8      14.45
10  Jill Reed             Eielson       1       7      14.88
11  Becky Burke           North Pole    2       3      15.02
12  Jamie Psenak          Palmer        R              15.05
13  Jessica Cory          North Pole    2       7      15.08
14  Stephanie Schmitz     North Pole    3       5      15.25
15  Michelle Harmeling    Palmer        2       2      15.55
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 200m dash
State Leader:  N'Keisha Alleyne, Service - 26.43
Region VI Leader:  Cayanne McFarlane, Lathrop - 27.30
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Aquanita Burras       Lathrop       R              26.04    10 *rb&sb*
2   Karen Babcock         Palmer        1       4      27.44     8
3   Jaime Powers          West Valley   1       2      28.14     6
4   Kelsie Lehnerz        Eielson       1       5      29.64     4
5   Nicole Edmison        Anderson      1       8      30.18     2
6   Colleen O'Bryant      Monroe        1       7      30.21     1
7   Rachel Neagle         Delta         2       3      30.62
8   Ashley Ferris         Palmer        R              31.08
9   Becky Burke           North Pole    3       5      31.91
10  Kelsie Engen          North Pole    2       1      32.39
11  Michelle Harmeling    Palmer        2       5      32.65
12  Stephanie Schmitz     North Pole    R              33.01
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 400m run
State Leader:  Cortney Ward, Grace Christian - 59.7
Region VI Leader:  Cayanne McFarlane, Lathrop - 64.21
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Cayanne McFarlane     Lathrop                      62.20    10 *rb*
2   Barbara Gelvin        West Valley   1       3      63.50     8 *rb*
3   Heather Walsh         North Pole    1       4      64.80     6
4   Rosie Bee             Lathrop       1       6      69.30     4
5   Evelyn Riffe          Palmer        1       7      70.90     2
6   Cassy Cerny           Monroe        2       3      72.40     1
7   Elania Lilagan        North Pole                   73.40
8   Conchita Foreman      Monroe        2       6      75.90
9   Tamara Prichett       Eielson       2       5      77.60
10  Rachel Bennett        Monroe        R              81.50
11  Brittany Hill         Palmer        2       4      86.00
12  Sarah Smith           Palmer        1       8      89.20
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 800m run
State Leader:  Darcy Dugan, Dimond - 2:23.9
Region VI Leader:  Lisa Gillette, West Valley - 2:32.80
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------

1   Katy Kajdan           Palmer        F      52    2:32.95    10
2   Tammi Persson         Lathrop       F      22    2:37.66     8
3   Kelsey Leonard        West Valley                2:39.73     6
4   Emily Schikora        West Valley   F      12    2:43.10     4
5   Kori Smith            North Pole    F      42    2:44.76     2
6   Valerie Berg          Monroe        F      31    2:45.13     1
7   Katie Villano         Lathrop                    2:45.40
8   Ashley Gavin          Monroe        F      32    2:49.30
9   Sarah Bristow         West Valley   F      72    2:49.37
10  Katherine Rose        North Pole    F      71    2:53.91
11  Evelyn Riffe          Palmer        F      51    3:05.29
12  Katie Mohrman         Monroe        F      61    3:10.76
13  Rachel Krenzke        Nenana        F            3:13.79
14  Rosie Schulz          Palmer        F      62    4:21.09
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 1600m run
State Leader:  Darcy Dugan, Dimond - 5:13.81
Region VI Leader:  Holly Person, West Valley - 5:57.88
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Stephanie Everson     North Pole    F       3    5:47.04    10 *rb*
2   Nancy Slagle          North Pole    F       2    5:54.88     8 *rb*
3   Megan Kline           West Valley   F       4    5:56.56     6 *rb*
4   Kendall Bormann       West Valley   R            6:08.53     4
5   Andrea Walker         Lathrop                    6:18.71     2
6   Sarah Norton          Lathrop       F       6    6:23.14     1
7   Sarah Steinnard       North Pole    F       7    6:24.74
8   Ashley Gavin          Monroe        R            6:28.99
9   Brandy Reeves         West Valley   F       5    6:30.13
10  Noelle Lyle           Lathrop       R            6:30.72
11  Katie Mohrman         Monroe        F       8    6:41.22
12  Alina Evans           Monroe        F       9    7:02.17
13  Merideth Payne        Palmer        F      12    7:27.78
14  Sarah Smith           Palmer        F      14    7:52.06
15  Rosie Schulz          Palmer        F      15    9:04.08
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 3200 meter run
State Leader:  Darcy Dugan, Dimond - 11:00.4
Region VI Leader:  Kelsey Leonard, West Valley - 13:17.6
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Holly Person          West Valley   F       3    13:09.6    10 *rb*
2   Heather Person        West Valley   F       2    13:09.7     8 *rb*
3   Kendall Bormann       West Valley   F       1    13:14.6     6 *rb*
4   Elania Lilagan        North Pole    F       4    13:56.4     4
5   Alina Evans           Monroe        F       7    14:50.0     2
6   Katie Mohrman         Monroe        F       8    14:55.0     1
7   Jessica O'Connor      Lathrop       F       6    16:25.3
8   Aimee DeMers          Tri-Valley    F      11    16:39.1
9   Averyl Nordmark       Tri-Valley    F      12    16:39.2
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 4 x 100m relay
State Leader:  Lathrop,  - 50.63
Region VI Leader:  , Lathrop - 50.68
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   West Valley Relay-F#1 West Valley   F       4      53.20    10
2   Lathrop Relay-F#1     Lathrop       F       3      53.41     8
3   Palmer Relay-F#1      Palmer        F       2      57.28     6
4   Eielson Relay-F#1     Eielson       F       5      59.04     4
5   North Pole Relay-F#1  North Pole    F       1      60.45     2
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 4 x 200 meter relay
State Leader:  Lathrop,  - 1:48.12
Region VI Leader:  , Lathrop - 1:48.12
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------

1   Lathrop Relay-F#1     Lathrop       F       3    1:49.84    10
2   West Valley Relay-F#1 West Valley   F       2    1:58.38     8
3   Monroe Relay-F#1      Monroe        F       1    2:01.05     6
4   Palmer Relay-F#1      Palmer        F       4    2:01.30     4
5   North Pole Relay-F#1  North Pole    F       5    2:07.20     2
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 4 x 400m relay
State Leader:  Wasilla,  - 4:18.09
Region VI Leader:  , North Pole - 4:25.00
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Monroe Relay-F#1      Monroe        F       2    4:51.24    10
2   West Valley Relay-F#1 West Valley   F       4    4:52.67     8
3   Lathrop Relay-F#1     Lathrop       F       5    5:00.51     6
4   Palmer Relay-F#1      Palmer        F       1    5:34.81     4
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 4 x 800 meter relay
State Leader:  Soldotna,  - 10:23.03
Region VI Leader:  , North Pole - 10:33.70
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   West Valley Relay-F#1 West Valley   F       2   10:32.11    10 *rb*
2   North Pole Relay-F#1  North Pole    F       1   10:46.14     8

=================================================================================

Boys Team Scores
1. West Valley   165
2. Lathrop       122
3. Palmer        108
4. North Pole     34
5. Monroe         27
6. Anderson       24
7. Eielson        16
8. Delta          14
No Points Scored:
Nenana, Tok, Tri-Valley

Boys' 110m high hurdles
State Leader:  Terry Jesclard, Dimond - 15.5
Region VI Leader:  Toa Dunn, West Valley - 16.90
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Tim Lacatena          West Valley   F       1      16.88    10 *rb*
2   Andi Nguyen           Lathrop       F       5      17.65     8
3   Jonathan Schloicker   Lathrop       F       8      18.55     6
4   C. J. Hooker          Palmer        F       2      20.75     4
5   Keith Perkins         Palmer        F       7      20.82     2
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 300m intermediate hurdles
State Leader:  Nathanial Kubus, Chugiak - 41.5
Region VI Leader:  Andrew Sowards, West Valley - 43.16
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Andrew Sowards        West Valley   1       5      41.70    10 *rb*
2   Case Martin           West Valley   1       3      45.08     8
3   Raif Kennedy          West Valley   1       4      46.61     6
4   Cory Wilbur           Monroe        1       7      47.28     4
5   Richard Tuck          Lathrop                      47.30     2
6   Jonathan Schloicker   Lathrop       1       6      47.88     1
7   Keegan Egelus         Palmer        2       3      48.90
8   C. J. Hooker          Palmer        2       5      50.37
9   Keith Perkins         Palmer        2       7      51.44
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 100m dash
State Leader:  Marcus Houser, Dimond - 11.2
Region VI Leader:  Marvin Jackson, Lathrop - 11.28
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Marvin Jackson        Lathrop       1       4      11.16    10 *rb&sb*
2   Cedar Gray            West Valley   1       5      11.27     8 *rb*
3   Brian LaSane          Lathrop                      11.40     6
4   Jared Crusberg        Delta         1       3      11.73     4
5   Brandon Rustin        Palmer                       11.78     2
6   Amos Babcock          Palmer        1       6      11.85     1
7   Scott Dillard         North Pole    1       7      12.24
8   Vincent Weibel        Lathrop       2       1      12.30
9   Egbert VonFrankenberg Eielson       1       8      12.33
10  Ray Gervais           Eielson       2       4      12.41
11  Simon McDonald        West Valley   R              12.49
12  Matt Krenzke          Nenana        2      10      12.49
13  Levi Summer           Palmer        2       6      12.61
14  Chris Siron           West Valley   2       2      12.67
15  Chris Jackson         Tri-Valley    2       9      12.99
16  Nathan Dawkins        North Pole    2       7      13.04
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 200m dash
State Leader:  Jerry Washington, Bartlett - 22.9
Region VI Leader:  Marvin Jackson, Lathrop - 24.20
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Marvin Jackson        Lathrop       1       4      23.13    10 *rb*
2   Cedar Gray            West Valley   1       6      23.47     8 *rb*
3   Walter Scott          Palmer        1       3      23.63     6
4   Brian LaSane          Lathrop                      23.67     4 *rb*
5   Andy Weaver           Monroe        1       8      23.93     2 *rb*
6   Dominic Wilson        Lathrop                      23.97     1 *rb*
7   Jared Crusberg        Delta         1       7      24.17      *rb*
8   Brandon Rustin        Palmer        1       5      24.57
9   Amos Babcock          Palmer        1       1      24.80
10  Simon McDonald        West Valley   3       1      25.74
11  Chris Siron           West Valley   2       2      26.01
12  Matt Krenzke          Nenana        3              26.01
13  Ray Gervais           Eielson       2       5      26.25
14  Eric Byrd             Eielson       2       4      26.55
15  Dan Barnes            Eielson       2       6      27.01
16  Chris Jackson         Tri-Valley    3       7      27.21
17  Steve Robertson       North Pole    2       7      27.98
18  Ed Malen              North Pole    R              29.75
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 400m run
State Leader:  Rian Pedalino, Chugiak - 51.6
Region VI Leader:  Andy Weaver, Monroe - 52.83
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Jim Newton            West Valley   1       4      52.10    10 *rb*
2   Walter Scott          Palmer        1       2      52.14     8
3   Andy Weaver           Monroe        1       3      52.34     6 *rb*
4   Ty Hughes             Delta         1       5      54.01     4
5   Daniel Allen          North Pole    1       6      54.43     2
6   Jared Davis           North Pole    1       7      55.42     1
7   Jesse Martin          West Valley   1       1      55.63
8   Vincent Weibel        Lathrop       3       4      57.77
9   Keith Hansen          Palmer        2       3      58.89
10  Keegan Egelus         Palmer        2       2      62.43
11  Thad Curtis           Eielson                      63.08
12  Derek Mollier         Tri-Valley    3       6      67.79
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 800m run
State Leader:  Josh Young, Dimond - 2:03.37
Region VI Leader:  Neil Karella, West Valley - 2:06.45
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Patrick Egelus        Palmer        F      11    2:03.67    10
2   Beau Kittredge        Lathrop       F      42    2:06.31     8 *rb*
3   Garrison Collette     Lathrop       F            2:08.78     6
4   Ben Mercer            West Valley   F      21    2:08.61     4
5   David Lewis           Anderson      F      83    2:08.84     2
6   Logan Wrigley         Delta         F      63    2:10.71     1
7   Pat McKay             Palmer        F      12    2:10.81
8   Ryan Shaw             Nenana        F      73    2:16.62
9   Chad Ritchie          West Valley   F      22    2:18.02
10  Luke Adams            Eielson       F      52    2:21.52
11  Shawn VanTassel       Palmer        F      71    2:24.12
12  Tucker Yates          Delta         F      61    2:25.23
13  Garth Mitchell        West Valley   F      81    2:25.26
14  Scott Blevins         Monroe        F            2:25.99
15  Sean Purucker         Delta         F      62    2:27.66
16  Kyle Gustafson        Lathrop       F            2:28.20
17  Carl Noble            North Pole    R            2:28.33
18  Tye Overbey           Nenana        F      43    2:50.55
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 1600m run
State Leader:  Eric Strabel, Colony - 4:33.62
Region VI Leader:  Brian Hanley, West Valley - 4:44.11
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Patrick Egelus        Palmer        F       1    4:38.80    10
2   Neil Karella          West Valley   F      17    4:47.71     8
3   David Lewis           Anderson      F       2    4:48.31     6
4   Logan Wrigley         Delta         F       2    4:52.53     4
5   Kirk Blais            North Pole    F       8    5:06.21     2
6   Tyler NP Cunningham   North Pole    F      11    5:06.86     1
7   Tucker Yates          Delta         F       5    5:07.60
8   Pat Juday             West Valley   F       6    5:10.01
9   Kade Kimball          Delta         F       7    5:13.51
10  Ryan Dick             North Pole    F      10    5:14.75
11  Shawn VanTassel       Palmer                     5:15.16
12  Tyler (P) Cunningham  Palmer        F       4    5:19.42
13  Zach Via              West Valley   F      13    5:21.98
14  Scott Blevins         Monroe        F       9    5:24.19
15  Eli Krauklis          Monroe        F      14    5:59.01
16  Derek Mollier         Tri-Valley    F      20    6:05.72
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 3200 meter run
State Leader:  Eric Strabel, Colony - 9:44.5
Region VI Leader:  Owen Hanley, West Valley - 10:35.1
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Patrick Egelus        Palmer        F       1    10:13.7    10
2   David Lewis           Anderson      F       2    10:19.0     8
3   Ben Mercer            West Valley   F       3    10:33.2     6 *rb*
4   Zach Baer             Palmer        F       4    10:34.8     4
5   Taiga Bell            West Valley   F       8    10:35.2     2
6   Logan Wrigley         Delta         F       5    10:38.4     1
7   Tucker Yates          Delta         F       7    10:56.6
8   Garrison Collette     Lathrop       F       6    10:56.7
9   Kade Kimball          Delta         F       9    11:02.3
10  Tyler NP Cunningham   North Pole    F      10    11:06.3
11  Giles Lawton          Palmer        F      11    11:18.6
12  Victor Barranco       North Pole    F      12    11:36.7
13  Zach Via              West Valley   R            11:40.4
14  Eli Krauklis          Monroe        F      16    12:47.3
15  Kyle Gustafson        Lathrop       F      14    12:53.8
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 4 x 100m relay
State Leader:  West Valley,  - 44.11
Region VI Leader:  , West Valley - 44.11
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Lathrop Relay-M#1     Lathrop       F       4      44.15    10
2   West Valley Relay-M#1 West Valley   F       3      44.16     8
3   Eielson Relay-M#1     Eielson       F       5      48.79     6
4   Palmer Relay-M#1      Palmer        F       2      48.90     4
5   North Pole Relay-M#1  North Pole    F       1      49.49     2
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 4 x 200 meter relay
State Leader:  Chugiak,  - 1:32.71
Region VI Leader:  , Lathrop - 1:33.53
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Lathrop Relay-M#1     Lathrop       F       3    1:32.54    10 *rb&sb*
2   Eielson Relay-M#1     Eielson       F       5    1:39.90     8
3   Palmer Relay-M#1      Palmer        F       2    1:41.90     6
4   North Pole Relay-M#1  North Pole    F       4    1:42.60     4
5   West Valley Relay-M#1 West Valley   F       1    1:44.10     2
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 4 x 400m relay
State Leader:  Bartlett,  - 3:33.15
Region VI Leader:  , North Pole - 3:46.30
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   West Valley Relay-M#1 West Valley   F       2    3:36.72    10 *rb*
2   North Pole Relay-M#1  North Pole    F       4    3:39.76     8 *rb*
3   Palmer Relay-M#1      Palmer        F       3    3:43.53     6
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 4 x 800 meter relay
State Leader:  Bartlett,  - 8:30.8
Region VI Leader:  , Lathrop - 8:51.35
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   West Valley Relay-M#1 West Valley   F       2    8:38.47    10 *rb*
2   Palmer Relay-M#1      Palmer        F       1    8:41.82     8
3   North Pole Relay-M#1  North Pole    F       4    9:35.96     6

=================================================================================
Report Name:  rpt-WEB-98Results-Saturday
Record Source:  qry-98Results-Saturday

 

Return to Region 6 Track Results Directory