Meet #5 -- May 14 - 15
Hosted by Lathrop Malemutes

Region VI Track -- First Day Results
Saturday, May 15, 1999
----------------------------------------------------------------------------------------
Girls' 100m high hurdles
State Leader:  Karessa Fraser, West Valley - 15.64
Region VI Leader:  Karessa Fraser, West Valley - 15.64
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Karessa Fraser        West Valley   1       4      16.07    10
2   Jenny March           West Valley   R              17.37     8
3   Kaylen Woitel         Lathrop       2       6      18.82     6
4   Jill Reed             Eielson       1       5      19.24     4
5   Heather Sowards       West Valley   1       3      19.54     2
6   Liz Johnson           Lathrop       1       6      19.74     1
7   Roseann Simko         Lathrop       2       3      20.59
8   Jessica Houser        North Pole    2       5      20.89
9   Maura Killion         Monroe        2       4      21.32
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 300m intermediate hurdles
State Leader:  Karessa Fraser, West Valley - 47.09
Region VI Leader:  Karessa Fraser, West Valley - 47.09
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Karessa Fraser        West Valley   1       5      47.85    10
2   Jaime Powers          West Valley   1       3      50.75     8
3   Dara Stevens          Lathrop       1       6      52.22     6
4   Jessica Houser        North Pole                   57.19     4
5   Jenny March           West Valley   2       5      58.29     2
6   Roseann Simko         Lathrop       1       7      59.36     1
7   Maura Killion         Monroe        2       4      61.23
8   Jennifer Morgan       Monroe        2       3      62.30
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 100m dash
State Leader:  Jody Binder, Lathrop - 12.70
Region VI Leader:  Aquanita Burras, Lathrop - 12.62
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Aquanita Burras       Lathrop       1       5      12.62    10 *rb&sb*
2   Karessa Fraser        West Valley   1       4      13.34     8
3   Jill Reed             Eielson       1       2      14.66     6
4   Christina Anderson    West Valley   2       3      14.69     4
5   Alesha Brooks         Lathrop       2       2      14.73     2
6   Becky Burke           North Pole    1       7      14.99     1
7   Jessica Cory          North Pole    1       1      15.03
8   Nycolett Ripley       North Pole    2       5      15.19
9   Rhaegyn Adams         Delta         2       4      15.86
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 200m dash
State Leader:  Aquanita Burras, Lathrop - 26.04
Region VI Leader:  Aquanita Burras, Lathrop - 26.04
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Cayanne McFarlane     Lathrop       1       3      26.91    10
2   Sheena Reimherr       North Pole    1       8      28.07     8
3   Jaime Powers          West Valley   1       4      28.37     6
4   Heather Walsh         North Pole    1       7      28.38     4
5   Valerie Berg          Monroe        2       5      29.97     2
6   Rachel Neagle         Delta         1       5      30.20     1
7   Diana Schlomann       North Pole    2       6      30.72
8   Brittany Gilmore      West Valley   2       4      31.65
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 400m run
State Leader:  Cortney Ward, Grace Christian - 59.64
Region VI Leader:  Regina Cambilargiu, North Pole - 61.02
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Regina Cambilargiu    North Pole    1       7      61.02    10 *rb*
2   Mindy VanHorn         North Pole    1       3      64.24     8
3   Valerie Berg          Monroe        1       4      68.03     6
4   Vanessa Griffin       North Pole                   69.21     4
5   Noelle Lyle           Lathrop       1       6      71.63     2
6   Cassy Cerny           Monroe        1       1      71.98     1
7   Conchita Foreman      Monroe        2       4      77.24
8   Liz Johnson           Lathrop       2       6      78.25
9   Tamara Prichett       Eielson       2       2      78.82
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 800m run
State Leader:  Darcy Dugan, Dimond - 2:23.9
Region VI Leader:  Stephanie Everson, North Pole - 2:29.36
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Stephanie Everson     North Pole    F      21    2:29.36    10 *rb*
2   Holly Person          West Valley   F      71    2:32.00     8
3   Lisa Gillette         West Valley   F      11    2:33.63     6
4   Barbara Gelvin        West Valley   F      12    2:35.17     4
5   Kori Smith            North Pole    F      22    2:35.40     2
6   Nancy Slagle          North Pole    F      61    2:36.23     1
7   Katie Villano         Lathrop                    2:47.35
8   Colleen O'Bryant      Monroe        F      32    2:49.54
9   Deanna Foreman        Monroe        F      52    2:57.86
10  Rachel Krenzke        Nenana        F      81    3:11.00
11  Noelle Lyle           Lathrop       F      62    3:12.50
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 1600m run
State Leader:  Darcy Dugan, Dimond - 5:13.81
Region VI Leader:  Stephanie Everson, North Pole - 5:47.04
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Sarah Koshak          North Pole    F      12    6:09.49    10
2   Sarah Steinnard       North Pole    F       5    6:16.53     8
3   Andrea Walker         Lathrop       F       3    6:28.12     6
4   Brandy Reeves         West Valley   F       7    6:28.98     4
5   Katie Mohrman         Monroe        F       9    6:36.45     2
6   Ashley Gavin          Monroe        F       6    6:46.20     1
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 3200 meter run
State Leader:  Darcy Dugan, Dimond - 11:00.4
Region VI Leader:  Kendel Bormann, West Valley - 12:41.3
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Kendel Bormann        West Valley   F       1    12:41.3    10 *rb*
2   Megan Kline           West Valley   F       3    12:42.0     8 *rb*
3   Elania Lilagan        North Pole    F       4    13:41.6     6
4   Emily Schikora        West Valley   F       5    14:03.4     4
5   Sarah Steinnard       North Pole    F      10    14:10.4     2
6   Andrea Walker         Lathrop       F            14:10.6     1
7   Katie Villano         Lathrop       F            14:18.5
8   Katie Mohrman         Monroe        F       7    14:24.5
9   Deanna Foreman        Monroe        F       9    14:43.6
10  Alina Evans           Monroe        F       6    14:51.1
11  Sally Schlichting     Delta         F       2    15:53.3
12  Jessica O'Connor      Lathrop       F       8    16:30.8
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 4 x 100m relay
State Leader:  Lathrop,  - 50.63
Region VI Leader:  , Lathrop - 50.43
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Lathrop Relay-F#1     Lathrop       F       3      50.43    10 *rb&sb*
2   West Valley Relay-F#1 West Valley   F       4      53.90     8
3   North Pole Relay-F#1  North Pole    F       2      59.96     6
4   Monroe Relay-F#1      Monroe        F       5      62.28     4
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 4 x 200 meter relay
State Leader:  Lathrop,  - 1:48.12
Region VI Leader:  , Lathrop - 1:48.12
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Lathrop Relay-F#1     Lathrop       F       3    1:48.26    10
2   North Pole Relay-F#1  North Pole    F       2    1:53.46     8
3   Monroe Relay-F#1      Monroe        F       5    2:02.44     6
4   West Valley Relay-F#1 West Valley   F       4    2:03.00     4
5   Delta Relay-F#1       Delta         F       1    2:06.37     2
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 4 x 400m relay
State Leader:  Wasilla,  - 4:18.09
Region VI Leader:  , Lathrop - 4:23.03
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Lathrop Relay-F#1     Lathrop       F       5    4:23.03    10 *rb*
2   North Pole Relay-F#1  North Pole    F       3    4:28.18     8
----------------------------------------------------------------------------------------

Girls' 4 x 800 meter relay
State Leader:  Soldotna,  - 10:23.03
Region VI Leader:  , West Valley - 10:32.11
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------

1   West Valley Relay-F#1 West Valley   F       1   11:23.31    10
2   Lathrop Relay-F#1     Lathrop       F       3   11:35.56     8
3   North Pole Relay-F#1  North Pole    F       2   12:39.89     6
----------------------------------------------------------------------------------------

=================================================================================
Boys' 110m high hurdles
State Leader:  Terry Jesclard, Dimond - 15.5
Region VI Leader:  Toa Dunn, West Valley - 16.32
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Toa Dunn              West Valley   1       5      16.32    10 *rb*
2   Andi Nguyen           Lathrop       1       3      17.05     8
3   Cory Wilbur           Monroe        1       1      17.72     6
4   Raif Kennedy          West Valley   1       6      17.74     4
5   Tim Lacatena          West Valley   1       4      20.22     2
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 300m intermediate hurdles
State Leader:  Nathanial Kubus, Chugiak - 40.6
Region VI Leader:  Andrew Sowards, West Valley - 41.70
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Andrew Sowards        West Valley   1       5      42.83    10
2   Case Martin           West Valley   1       3      43.58     8
3   Cory Wilbur           Monroe        1       7      45.48     6
4   Raif Kennedy          West Valley   1       4      45.78     4
5   Andi Nguyen           Lathrop                      49.22     2
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 100m dash
State Leader:  Marcus Houser, Dimond - 11.1
Region VI Leader:  Marvin Jackson, Lathrop - 11.16
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------

1   Marvin Jackson        Lathrop       R              11.22    10
2   Cedar Gray            West Valley   1       4      11.25     8
3   J. J. Lowe            Eielson       2       5      12.09     6
4   Scott Dillard         North Pole    1       6      12.39     4
5   Simon McDonald        West Valley   2       4      12.50     2
6   Tyler Rue             North Pole    2       6      12.50     2
7   Ray Gervais           Eielson       1       1      12.52
8   Matt Krenzke          Nenana        1       8      12.59
9   Chris Siron           West Valley   2       3      12.82
10  John Martin           Nenana                       12.99
11  Steve Robertson       North Pole    2       2      13.16
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 200m dash
State Leader:  Jerry Washington, Bartlett - 22.9
Region VI Leader:  Marvin Jackson, Lathrop - 23.13
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Marvin Jackson        Lathrop       1       3      23.39    10
2   Cedar Gray            West Valley   1       4      23.59     8
3   Andy Weaver           Monroe        1       5      24.04     6
4   Luke Hodges           North Pole    1       6      24.62     4
5   Jesse Martin          West Valley   2       5      24.77     2
6   Kyle Adams            Eielson       3       1      25.27     1
7   John Martin           Nenana                       26.03
8   Matt Krenzke          Nenana        1       8      26.09
9   Ray Gervais           Eielson                      26.20
10  Simon McDonald        West Valley   1       7      26.53
11  Dan Barnes            Eielson       2       4      26.90
12  Alex Diseth           Lathrop                      26.96
13  Steve Robertson       North Pole                   27.54
14  Ed Malen              North Pole    2       2      29.16
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 400m run
State Leader:  Jerry Washington, Bartlett - 51.31
Region VI Leader:  Jim Newton, West Valley - 52.10
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Andy Weaver           Monroe        1       4      52.66    10
2   Jim Newton            West Valley   1       3      53.02     8
3   Neil Karella          West Valley   1       8      53.56     6
4   David Doty            North Pole    1       5      54.22     4
5   Daniel Allen          North Pole    1       1      54.54     2
6   Kevin Hinman          North Pole    2       2      55.39     1
7   Ty Hughes             Delta         1       2      55.67
8   Jesse Martin          West Valley   1       7      55.79
9   Garrison Collette     Lathrop                      55.81
10  Kade Kimball          Delta         2       6      63.42
11  Tye Overbey           Nenana        2       7      66.19
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 800m run
State Leader:  Josh Young, Dimond - 2:03.37
Region VI Leader:  Beau Kittredge, Lathrop - 2:06.31
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Brian Hanley          West Valley   F      81    2:06.95    10
2   Ben Mercer            West Valley   F      22    2:07.90     8
3   Luke Adams            Eielson       F      41    2:19.64     6
4   Victor Barranco       North Pole    F      82    2:23.80     4
5   Scott Blevins         Monroe        F      61    2:24.65     2
6   Sean Purucker         Delta         F      71    2:27.82     1
7   Kyle Gustafson        Lathrop                    2:30.39
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 1600m run
State Leader:  Eric Strabel, Colony - 4:33.62
Region VI Leader:  Brian Hanley, West Valley - 4:44.11
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Stan Fuller           Lathrop       F       2    4:47.23    10
2   Logan Wrigley         Delta         F       1    4:50.87     8
3   Taiga Bell            West Valley   F       3    4:51.34     6
4   Ryan Shaw             Nenana        F      15    4:59.00     4
5   Tucker Yates          Delta         F       6    5:03.54     2
6   Chad Ritchie          West Valley   F       7    5:04.18     1
7   Kirk Blais            North Pole    F       4    5:05.25
8   Stephen Lord          Nenana                     5:06.33
9   Kade Kimball          Delta         F       8    5:11.06
10  Tyler Cunningham      North Pole    F       5    5:14.26
11  Ryan Dick             North Pole    F       9    5:15.21
12  Scott Blevins         Monroe        F      10    5:18.03
13  Eli Krauklis          Monroe        F      12    6:12.72
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 3200 meter run
State Leader:  Eric Strabel, Colony - 9:44.5
Region VI Leader:  Brian Hanley, West Valley - 10:11.6
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Brian Hanley          West Valley   F       1    10:11.6    10 *rb*
2   Stan Fuller           Lathrop       F       9    10:20.7     8
3   Taiga Bell            West Valley   F       2    10:30.7     6
4   Logan Wrigley         Delta         F       3    10:53.7     4
5   Tucker Yates          Delta         F       5    10:55.0     2
6   Tyler Cunningham      North Pole    F       8    10:55.2     1
7   Kade Kimball          Delta         F       7    11:16.7
8   Zach Via              West Valley   F      11    11:21.9
9   Victor Barranco       North Pole    F      10    11:32.7
10  Scott Blevins         Monroe        F      13    11:39.0
11  Eli Krauklis          Monroe        F      12    13:23.2
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 4 x 100m relay
State Leader:  Chugiak,  - 44.1
Region VI Leader:  , West Valley - 44.10
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   West Valley Relay-M#1 West Valley   F       3      44.10    10 *rb&sb*
2   Eielson Relay-M#1     Eielson       F       2      48.67     8
3   North Pole Relay-M#1  North Pole    F       5      49.58     6
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 4 x 200 meter relay
State Leader:  Chugiak,  - 1:32.54
Region VI Leader:  , Lathrop - 1:32.54
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Eielson Relay-M#1     Eielson       F       2    1:38.92    10
2   North Pole Relay-M#1  North Pole    F       4    1:39.99     8
3   West Valley Relay-M#1 West Valley   F       5    1:43.33     6
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 4 x 400m relay
State Leader:  Bartlett,  - 3:33.15
Region VI Leader:  , West Valley - 3:36.72
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   West Valley Relay-M#1 West Valley   F       3    3:39.84    10
2   North Pole Relay-M#1  North Pole    F       4    3:46.56     8
----------------------------------------------------------------------------------------

Boys' 4 x 800 meter relay
State Leader:  Bartlett,  - 8:30.8
Region VI Leader:  , West Valley - 8:38.47
Rnk Athlete               School      Heat    Lane     Time    Points
----------------------------------------------------------------------------------------
1   Lathrop Relay-M#1     Lathrop       F       2    8:46.35    10
2   North Pole Relay-M#1  North Pole    F       3    9:18.45     8
3   West Valley Relay-M#1 West Valley   F       1    9:45.63     6
=================================================================================
Report Name:  rpt-WEB-98Results-Saturday
Record Source:  qry-98Results-Saturday

Return to Region 6 Track Results Directory