Region 6 Track & Field Championships
Hosted by West Valley HS Wolfpack
Prelminaries & 3200m Final -- Friday, May 21, 1999
Entries as of Wednesday, May 19

Girls' 3200 meter run
     Athlete             School         Seed Time    Heat    Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------------------
Finals
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Kendel Bormann      West Valley      12:41.3      F          1
 2   Megan Kline         West Valley      12:42.0      F          2
 3   Kelsey Leonard      West Valley      13:17.6      F          3
 4   Sally Schlichting   Delta            13:36.9      F          4
 5   Elania Lilagan      North Pole       13:41.6      F          5
 6   Sarah Steinnard     North Pole       14:10.4      F          6
 7   Katie Mohrman       Monroe           14:24.5      F          7
 8   Alina Evans         Monroe           14:50.0      F          8
 9   Tammi Persson       Lathrop              n/a      F          9
=================================================================================
Boys' 3200 meter run
     Athlete             School         Seed Time    Heat    Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------------------
Finals
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Brian Hanley        West Valley      10:11.6      F          1
 2   Stan Fuller         Lathrop          10:20.7      F          2
 3   Ben Mercer          West Valley      10:33.2      F          3
 4   Logan Wrigley       Delta            10:38.4      F          4
 5   Owen Fuller         Lathrop          10:41.0      F          5
 6   Tucker Yates        Delta            10:55.0      F          6
 7   Tyler Cunningham    North Pole       10:55.2      F          7
 8   Kade Kimball        Delta            11:02.3      F          8
 9   Victor Barranco     North Pole       11:32.7      F          9
10   Scott Blevins       Monroe           11:39.0      F          10
11   Eli Krauklis        Monroe           12:47.3      F          11
12   Neil Karella        West Valley          n/a      F          12
=================================================================================
Girls' 100m dash
     Athlete             School         Seed Time    Heat    Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------------------
Heat Number 1
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Becky Burke         North Pole         14.99      1          2
 2   Jill Reed           Eielson            14.50      1          3
 3   Aquanita Burras     Lathrop            12.62      1          4
 4   Kristina Hurlburt   Eielson            14.28      1          5
 5   Darcy Martin        West Valley        14.90      1          6
 6   Rhaegyn Adams       Delta              15.80      1          7
----------------------------------------------------------------------------------------
Heat Number 2
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Jessica Cory        North Pole         15.03      2          2
 2   Christina Anderson  West Valley        14.69      2          3
 3   Jody Binder         Lathrop            12.70      2          4
 4   Jaime Powers        West Valley        13.50      2          5
 5   Liz Johnson         Lathrop            14.80      2          6
 6   Nycolett Ripley     North Pole         15.19      2          7
----------------------------------------------------------------------------------------
Reserves
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Ciera Shaver        Lathrop            14.20      Reserve
 2   Angel Binder        Lathrop            13.20      Reserve
=================================================================================
Boys' 100m dash
     Athlete             School         Seed Time    Heat    Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------------------
Heat Number 1
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Jesse Martin        West Valley          n/a      1          1
 2   Egbert VonFrankenb  Eielson            12.33      1          2
 3   Andrew Sowards      West Valley        11.85      1          3
 4   Marvin Jackson      Lathrop            11.16      1          4
 5   Jared Crusberg      Delta              11.73      1          5
 6   Vincent Weibel      Lathrop            12.30      1          6
 7   Steve Robertson     North Pole         13.15      1          7
----------------------------------------------------------------------------------------
Heat Number 2
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Ray Gervais         Eielson            12.41      2          2
 2   J. J. Lowe          Eielson            12.09      2          3
 3   Cedar Gray          West Valley        11.25      2          4
 4   Brian LaSane        Lathrop            11.40      2          5
 5   Scott Dillard       North Pole         12.24      2          6
 6   Tyler Rue           North Pole         12.50      2          7
----------------------------------------------------------------------------------------
Reserves
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Wes Avara           Lathrop            12.32      Reserve
 2   Dustin Avara        Lathrop              n/a      Reserve
=================================================================================
Girls' 400m run
     Athlete             School         Seed Time    Heat    Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------------------
Heat Number 1
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Liz Johnson         Lathrop            78.25      1          1
 2   Noelle Lyle         Lathrop            71.63      1          2
 3   Barbara Gelvin      West Valley        63.50      1          3
 4   Kelsey Leonard      West Valley        69.88      1          4
 5   Tamara Prichett     Eielson            77.60      1          5
 6   Angel Binder        Lathrop              n/a      1          6
----------------------------------------------------------------------------------------
Heat Number 2
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Christina Anderson  West Valley          n/a      2          1
 2   Cassy Cerny         Monroe             71.98      2          2
 3   Valerie Berg        Monroe             66.63      2          3
 4   Vanessa Griffin     North Pole         69.21      2          4
 5   Katherine Rose      North Pole         75.79      2          5
 6   Diana Schlomann     North Pole           n/a      2          6
=================================================================================
Boys' 400m run
     Athlete             School         Seed Time    Heat    Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------------------
Heat Number 1
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Thad Curtis         Eielson            63.08      1          1
 2   Jared Davis         North Pole         55.42      1          2
 3   Jim Newton          West Valley        52.10      1          3
 4   Brandon Baker       West Valley        53.87      1          4
 5   Wes Price           Eielson            60.98      1          5
 6   Josh Bowles         North Pole           n/a      1          6
 7   Carl Noble          North Pole           n/a      1          7
----------------------------------------------------------------------------------------
Heat Number 2
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Wes Avara           Lathrop              n/a      2          1
 2   Jesse Martin        West Valley        55.63      2          2
 3   Andy Weaver         Monroe             52.34      2          3
 4   Ty Hughes           Delta              53.86      2          4
 5   Vincent Weibel      Lathrop            57.77      2          5
 6   Zach Ritter         Lathrop              n/a      2          6
----------------------------------------------------------------------------------------
Reserves
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Beau Kittredge      Lathrop              n/a      Reserve
=================================================================================
Girls' 300m intermediate hurdles
     Athlete             School         Seed Time    Heat    Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------------------
Heat Number 1
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Colleen O'Bryant    Monroe             51.42      1          3
 2   Dara Stevens        Lathrop            52.22      1          4
 3   Karessa Fraser      West Valley        47.09      1          5
 4   Jennifer Morgan     Monroe             62.30      1          6
 5   Kristin Levengood   Lathrop            75.12      1          7
----------------------------------------------------------------------------------------
Heat Number 2
----------------------------------------------------------------------------------------



 1   Jaime Powers        West Valley        50.75      2          3
 2   Jessica Houser      North Pole         57.19      2          4
 3   Jody Binder         Lathrop            49.13      2          5
 4   Maura Killion       Monroe             61.23      2          6
 5   Heather Sowards     West Valley          n/a      2          7
=================================================================================
Girls' 200m dash
     Athlete             School         Seed Time    Heat    Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------------------
Heat Number 1
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Maura Killion       Monroe               n/a      1          1
 2   Courtney Yarsley    West Valley        31.05      1          2
 3   Aquanita Burras     Lathrop            26.04      1          3
 4   Diana Schlomann     North Pole         30.72      1          4
 5   Nycolett Ripley     North Pole         33.87      1          5
 6   Rashinda Reed       West Valley          n/a      1          6
----------------------------------------------------------------------------------------
Heat Number 2
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Michelle Thompson   Monroe               n/a      2          1
 2   Brittany Gilmore    West Valley        31.65      2          2
 3   Cayanne McFarlane   Lathrop            26.91      2          3
 4   Rachel Neagle       Delta              30.20      2          4
 5   Becky Burke         North Pole         31.91      2          5
 6   Liz Johnson         Lathrop              n/a      2          6
=================================================================================
Boys' 200m dash
     Athlete             School         Seed Time    Heat    Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------------------
Heat Number 1
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Jared Davis         North Pole         26.10      1          1
 2   Dominic Wilson      Lathrop            23.97      1          2
 3   Marvin Jackson      Lathrop            23.13      1          3
 4   Andy Weaver         Monroe             23.93      1          4
 5   Chris Siron         West Valley        26.01      1          5
 6   J. J. Lowe          Eielson              n/a      1          6
 7   Scott Dillard       North Pole           n/a      1          7
----------------------------------------------------------------------------------------
Heat Number 2
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Dan Barnes          Eielson            26.90      2          1
 2   Jared Crusberg      Delta              24.17      2          2
 3   Cedar Gray          West Valley        23.47      2          3
 4   Brian LaSane        Lathrop            23.67      2          4
 5   Kyle Adams          Eielson            25.27      2          5
 6   Autar Khalsa        West Valley        27.71      2          6
 7   Josh Bowles         North Pole    n/a (25.5)      2          7
----------------------------------------------------------------------------------------
Reserves
----------------------------------------------------------------------------------------
 1   Wes Avara           Lathrop              n/a      Reserve
 2   Ray Gervais         Eielson            26.20      Reserve
 3   Vincent Weibel      Lathrop              n/a      Reserve
 4   Egbert VonFrankenb  Eielson              n/a      Reserve
=================================================================================
Report Name:  rpt-WEB-Entries-Saturday
Record Source:  qry-98-SaturdayEntries
----------------------------------------------------------------------------------------

Return to Region 6 Track Entries and Results Directory