Meet of April 15, 2000 -- Results

This meet included only flat track races.

This page was last updated:  Sunday, April 16, 2000 04:30:49 PM


Girls' 4x800 Relay
 1. West Valley Relay-F#1    WV   10:58.43
 2. North Pole Relay-F#1     NP   12:03.70

Girls' 100m Dash
 1. Angel Binder             L       12.90
 2. Brandi Fouts             WV      13.80
 3. Raya Thomas              L       13.92
 4. Samantha Hofstad         WV      14.00
 5. Heather Ruesch           L       14.01
 6. Kristina Hurlburt        E       14.05
 7. Renee Connor             NP      14.20
 8. Becky Burke              NP      14.30
 9. Kathryn Sumter           L       14.60
10. Sheena Davis             M       14.70
11. Jessica Cory             NP      14.95
12. Liz Rossi                L       15.60
13. Breann Stoutenberg       NP      15.72
14. Jennifer Bealer          D       15.75
15. Karla Frost              NP      16.24
16. Crysti Camp              WV      16.60

Girls' 4 x 200m Relay
 1. Lathrop Relay-F#1        L     1:58.60
 2. West Valley Relay-F#1    WV    1:59.80
 3. Monroe Relay-F#1         M     2:06.00
 4. Lathrop Relay-F#2        L     2:08.00
 5. North Pole Relay-F#1     NP    2:08.70
 6. Eielson Relay-F#1        E     2:11.70


Girls' 1600m Run
 1. Stephanie Everson        NP    5:55.60
 2. Kori Smith               NP    6:05.50
 3. Lauren Payne             M     6:17.60
 4. Sandra Burno             NP    6:25.40
 5. Ashley Gavin             M     6:37.10
 6. Jessica Holden           L     6:55.40
 7. Brandy Reeves            WV    6:58.10
 8. Stephanie Roddick        NP    6:58.50
 9. Risa Nebielski           L     7:15.40
10. Deanna Foreman           M     7:29.50
11. Marilee Nordin           L     7:59.00

Girls' 4 x 100m Relay
 1. Lathrop Relay-F#1        L       55.20
 2. West Valley Relay-F#1    WV      57.02
 3. West Valley Relay-F#2    WV      57.30
 4. North Pole Relay-F#1     NP      57.90
 5. Lathrop Relay-F#2        L       59.50
 6. Monroe Relay-F#1         M       61.20

Girls' 400m Dash
 1. Mindy VanHorn            NP      64.90
 2. Sheena Reimherr          NP      65.00
 3. Barbara Gelvin           WV      66.20
 4. Heather Walsh            NP      67.60
 5. Vanessa Griffin          NP      68.00
 6. Kelsey Leonard           WV      69.10
 7. Colleen O'Bryant         M       70.20
 8. Jessica Houser           NP      71.80
 9. Ashley Gavin             M       72.50
10. Meghan Brown             E       85.30
11. Jennifer Smith           E       90.80

Girls' 800m Run
 1. Regina Cambilargiu       NP    2:29.20
 2. Lisa Gillette            WV    2:36.70
 3. Megan Kline              WV    2:43.40
 4. Lauren Payne             M     2:44.10
 5. Sandra Burno             NP    2:52.30
 6. Jody Vandermeer          NP    2:54.80
 7. Katie Hyde               E     2:58.10
 8. Melissa Miller           NP    3:13.70

Girls' 200m Dash
 1. Renee Connor             NP      29.70
 2. Samantha Hofstad         WV      30.51
 3. Colleen O'Bryant         M       30.52
 4. Vanessa Griffin          NP      30.55
 5. Ariel Becker             L       30.55
 6. Nycolett Ripley          NP      30.70
 7. Lauren Payne             WV      31.14
 8. Jennifer Claxton         L       31.18
 9. Becky Burke              NP      31.53
10. Katherine Rose           NP      31.70
11. Lily Fitch               WV      31.90
12. Sheena Davis             M       32.00
13. Alicia Bradshaw          L       33.40
14. Michelle Thompson        M       33.41
15. Crysti Camp              WV      35.10

Girls' 3200m Run
 1. Davya Baker              WV   12:26.70
 2. Kendel Bormann           WV   14:00.20
 3. Sally Schlichting        D    14:27.50
 4. Emily Schikora           WV   14:35.80
 5. Lauren Heim              NP   15:01.90
 6. Kristen Hansen           NP   17:32.80
 7. Heather Cunningham       NP   17:36.60
 8. Maura Bartley            NP   17:37.60

Girls' 4 x 400m Relay
 1. North Pole Relay-F#1     NP    4:30.70
 2. West Valley Relay-F#1    WV    4:51.70
 3. Monroe Relay-F#1         M     5:05.30

GIRLS TEAM SCORES
1. North Pole 105
2. West Valley 97
3. Lathrop 41
4. Monroe 34
5. Delta 6
6. Eielson 3

Boys' 4x800 Relay
 1. West Valley Relay-M#1    WV    8:40.80
 2. Lathrop Relay-M#1        L     9:01.90
 3. Eielson Relay-M#1        E     9:20.40
 4. Delta Relay-M#1          D     9:22.50
 5. North Pole Relay-M#1     NP    9:24.20
 6. Monroe Relay-M#1         M     9:41.50
 7. West Valley Relay-M#2    WV   10:14.20

Boys' 100m Dash
 1. Marvin Jackson           L       11.10
 2. Ivan Snowden             L       11.90
 3. Ben Duhamel              E       12.06
 4. Cory Hughes              WV      12.07
 5. Nathan Dawkins           NP      12.14
 6. Steve Robertson          NP      12.16
 7. Nick Olson               NP      12.21
 8. Ryan Mau                 NP      12.28
 9. Adam Rutman              WV      12.30
10. Chris Siron              WV      12.40
11. Travis Rue               NP      12.44
12. Mike Quinn               WV      12.47
13. Ray Gervais              E       12.50
14. Kyle Allison             WV      12.75
15. Chris Collins            D       12.94
16. Josh Herr                E            

Boys' 4 x 200m Relay
 1. Lathrop Relay-M#1        L     1:35.20
 2. North Pole Relay-M#1     NP    1:39.40
 3. Monroe Relay-M#1         M     1:40.00
 4. West Valley Relay-M#2    WV    1:45.00
 5. Lathrop Relay-M#2        L     1:45.00
 6. Eielson Relay-M#1        E     1:46.80
 7. Delta Relay-M#1          D     1:48.40

Boys' 1600m Run
 1. Ben Mercer               WV    4:51.90
 2. Brian Hanley             WV    4:52.30
 3. Victor Barranco          NP    5:06.50
 4. Alex Gaston              M     5:08.60
 5. Tyler Cunningham         NP    5:08.90
 6. Steven Murray            D     5:10.30
 7. Beau Blew                L     5:12.50
 8. Todd Krieg               NP    5:14.10
 9. Pat Juday                WV    5:14.70
10. Nick Lee                 M     5:20.30
11. Kirk Blais               NP    5:30.80
12. James Collins            NP    5:33.00
13. Kyle Aguirre             T     5:45.20
14. A.J. Hoffman             L     6:07.20
15. Eli Krauklis             M     6:32.60
16. Ben Grzyb                T     6:32.90

Boys' 4 x 100m Relay
 1. Lathrop Relay-M#1        L       46.00
 2. West Valley Relay-M#1    WV      46.70
 3. Lathrop Relay-M#2        L       48.10
 4. North Pole Relay-M#1     NP      48.50
 5. Eielson Relay-M#1        E       50.00
 6. Delta Relay-M#1          D       51.60

Boys' 400m Dash
 1. Jim Newton               WV      52.40
 2. Andy Weaver              M       53.50
 3. Luke Hodges              NP      54.90
 4. Jared Davis              NP      56.70
 5. Ty Hughes                D       56.80
 6. Paul Hemming             L       57.90
 7. Unknown Runner           L       57.90
 8. Ben Duhamel              E       58.00
 9. Matt Ralston             WV      58.40
10. Don Carson               E       60.30
11. Doug Owen                L       60.90
12. Kyle Allison             WV      61.70
13. William Akin             NP      62.80

Boys' 800m Run
 1. Luke Smith               WV    2:19.20
 2. Beau Blew                L     2:21.80
 3. Alex Gaston              M     2:25.30
 4. Pat Juday                WV    2:26.20
 5. Max Pananen              NP    2:26.90
 6. Colton St. Peter         D     2:33.60
 7. Luke Bitcher             M     2:35.70
 8. Jeremy Young             NP    2:36.30
 9. Kyle Orme                E     2:38.70
10. Jon Millard              E     2:39.10
11. Brian Henry              WV    2:39.50
12. Brandon Williams         L     2:41.90
13. Wayne Cerny              M     2:48.30

Boys' 200m Dash
 1. Brian LaSane             L       24.90
 2. Irvine Jureau            L       25.20
 3. Jesse Martin             WV      25.30
 4. Nathan Dawkins           NP      25.50
 5. Rob Gonzalez             M       25.89
 6. Ty Hughes                D       25.94
 7. Ivan Snowdon             L       26.00
 8. Chris Siron              WV      26.02
 9. Mike Quinn               WV      26.50
10. Ray Gervais              E       26.60
11. Dan Barnes               E       26.70
12. Matt Schwarz             NP      26.75
13. Travis Rue               NP      26.80
14. Chris Collins            D       27.60
15. Lucas Hanson             L       28.00
16. Joseph McGrady           WV      28.10
17. Ed Malen                 NP      28.70

Boys' 3200m Run
 1. Owen Fuller              L    10:35.70
 2. Jesse Carlstrom          WV   11:10.20
 3. Kade Kimball             D    11:10.60
 4. Brett Sanborn            NP   11:23.60
 5. Tucker Yates             D    11:24.70
 6. Nick Lee                 M    11:29.70
 7. Dan Winsor               NP   11:31.10
 8. Tyson Flaharty           WV   11:37.90
 9. Paul Schauer             L    11:38.20
10. Terry Kohloff            L    12:15.80
11. Steve Ruedy              NP   12:54.00

Boys' 4 x 400m Relay
 1. North Pole Relay-M#1     NP    3:45.40
 2. Lathrop Relay-M#1        L     3:55.20
 3. West Valley Relay-M#1    WV    4:02.80

BOYS TEAM SCORES
1. Lathrop 89
2. West Valley 86
3. North Pole 57
4. Monroe 28
5. Delta 20
6. Eielson 18

Return to Region 6 Track 2000 Main Page