Region 6 Season Best Marks

This page last updated on Saturday, May 13, 2000 06:10 PM


Girls' Events
Event                             Athlete             School           Mark
----------------------------------------------------------------------------------------
Girls' Triple Jump                Maja Pederson       West Valley       32'11"
Girls' Long Jump                  Janay DeLoach       Eielson          17'2.5"
Girls' High Jump                  Maja Pederson       West Valley         4'8"

Girls' Shotput                    Alisa Pearson       West Valley       33'04"
Girls' Discus                     Rashinda Reed       West Valley       101'9"

Girls' 100m dash                  Janay DeLoach       Eielson            12.56
Girls' 200m dash                  Janay Deloach       Eielson            26.90
Girls' 400m run                   Regina Cambilargiu  North Pole         61.83
Girls' 800m run                   Regina Cambilargiu  North Pole       2:24.52
Girls' 1600m run                  Kori Smith          North Pole       5:40.57
Girls' 3200 meter run             Davya Baker         West Valley      12:04.0

Girls' 100m high hurdles          Jenny March         West Valley        16.55
Girls' 300m intermediate hurdles  Barb Gelvin         West Valley        51.54

Girls' 4 x 100m relay                                 Lathrop            53.42
Girls' 4 x 200 meter relay                            North Pole       1:53.04
Girls' 4 x 400m relay                                 North Pole       4:23.11
Girls' 4 x 800 meter relay                            North Pole      10:20.30


----------------------------------------------------------------------------------------
Boys' Events
Event                             Athlete             School           Mark
----------------------------------------------------------------------------------------
Boys' Long Jump                   Dominic Wilson      Lathrop            22'6"
Boys' Triple Jump                 Raif Kennedy        West Valley       40'11"
Boys' High Jump                   D. Owen, D. Batema  Lathrop            5'10"

Boys' Shotput                     Daryn Colledge      North Pole      49'5.75"
Boys' Discus                      Mike Quinn          West Valley       143'4"

Boys' 100m dash                   Bryan Lasane        Lathrop            10.92
Boys' 200m dash                   Marvin Jackson      Lathrop            23.14
Boys' 400m run                    Jim Newton          West Valley        51.94
Boys' 800m run                    Brian Hanley        West Valley      2:04.46
Boys' 1600m run                   Brian Hanley        West Valley      4:31.40
Boys' 3200 meter run              Brian Hanley        West Valley      10:01.7

Boys' 110m high hurdles           Case Martin         West Valley        16.28
Boys' 300m intermediate hurdles   Andy Sowards        West Valley        41.67

Boys' 4 x 100m relay                                  Lathrop            44.16
Boys' 4 x 200 meter relay                             Lathrop          1:33.80
Boys' 4 x 400m relay                                  North Pole       3:37.04
Boys' 4 x 800 meter relay                             West Valley      8:36.14

Return to Region 6 Track front page

Return to SportAlaska front page