Meet of April 13-14, 2001 -- Results

Some or all field events may not be held, depending upon surface conditions.

This page was last updated:  Sunday, April 15, 2001 04:16:38 PM


Girls' Shotput 
 1. Raya Thomas              L     35'07.50" 10
 2. Kelly Gitter             L     29'09.00"  8
 3. Ashley Waggoner          WV    28'03.75"  6
 4. Rachel Naegele           D     24'10.50"  4
 5. Lauren Reeves            L     24'03.25"  2
 6. Michaela Craft           WV    23'11.00"  1
 7. Cassy Cerny              M     23'10.50"
 8. Heather Cunningham       NP    23'03.25"
 9. Katie Valentine          NP    22'04.50"

Girls' High Jump 
 1. Jocelyn Shumate          L          4'8" 10
 2. Kristen Thompson         WV         4'8"  8
 3. Whitney McCauley         L          4'6"  6
 4. Kaylen Woitel            L          4'6"  4
 5. Sheena Reimherr          NP         4'4"  2
 6. Erica Starr              WV         4'4"  1
 7. Patti Bolz               WV         4'4"
 8. Elizabeth Rexford        WV         4'2"
 9. Libby Gebhart            L          4'2"
10. Helen Hillis             NP         4'2"
11. Lara Boko                L          4'0"

Girls' 3200m Run
 1. Davya Baker              WV      12:10.4 10
 2. Sarah Koshak             NP      13:31.6  8
 3. Molly Kline              WV      13:53.1  6
 4. Cassie Green             D       13:54.9  4
 5. Krynn Finstad            L       14:12.3  2
 6. Brandy Reeves            WV      14:51.6  1
 7. Truda Neininger          NP      15:16.2
 8. Heidi Mau                NP      15:20.4


TEAM SCORES FOR FRIDAY EVENTS
-----------------------------
1. Lathrop                42
2. West Valley            33
3. North Pole             10
4. Delta                   8
5. Eielson                 0
6. Monroe                  0

===================================================

Girls' 4x800 Relay   
 1. North Pole Relay-F#1     NP   11:27.02   10
 2. Eielson Relay-F#1        E    11:38.27   8
 3. Lathrop Relay-F#1        L    11:41.27   6
 4. West Valley Relay-F#2    WV   12:28.02   
DQ. West Valley Relay-F#1    WV        DSQ   
   
Girls' High Hurdles   
 1. Samantha Hofstad         WV      19.11   10
 2. W McCauley               L       19.11   8
 3. Amy Arundale             WV      19.81   6
 4. K Reabold                L       19.84   4
 5. Sarah Bristow            WV      22.88   2
   
Girls' 100m Dash   
 1. Aquanita Burras          L       12.68   10
 2. E Stevens                L       13.85   8
 3. Kristen Thompson         WV      14.02   6
 4. I Thurston               L       14.18   4
 5. Sarah Tibbs              NP      14.62   2
 6. Jessica Cory             NP      14.79   1
 7. Nicole Thompson          WV      14.79   
 8. Sheena Davis             M       14.85   
 9. M Brown                  L       15.02   
10. Shauntauvia Reddin       WV      15.35   
11. Lisa Morral              NP      15.65   
12. Daysha Sharp             NP      16.59   
13. Karis Brown              WV      17.32   
   
Girls' 4 x 200m Relay   
 1. Lathrop Relay-F#1        L     1:52.38   10
 2. Lathrop Relay-F#2        L     2:05.80   
 3. North Pole Relay-F#1     NP    2:06.33   8
 4. West Valley Relay-F#1    WV    2:08.43   6
 5. Eielson Relay-F#1        E     2:14.87   4
   
Girls' 1600m Run   
 1. Ashley Gavin             M     5:54.52   10
 2. Lisa Gillette            WV    5:56.29   8
 3. Lauren Payne             M     6:05.30   6
 4. Rose Hewitt              L     6:26.22   4
 5. Alma John                D     6:27.55   2
 6. Grainne Brosner          M     6:38.13   1
 7. Brandy Reeves            WV    6:42.60   
 8. Jessica DeLeon           WV    6:42.93   
 9. Allie Babcock            L     6:45.67   
10. Sarah Norton             L     6:47.20   
11. Starsha Dasher           E     6:48.07   
12. Kylie Carr               WV    6:48.41   
13. Rachel Duch              NP    7:01.85   
14. Truda Neininger          NP    7:02.39   
15. Heidi Mau                NP    7:06.49   
   
Girls' 4x100 Relay   
 1. Lathrop Relay-F#1        L       53.19   10
 2. West Valley Relay-F#2    WV      58.96   8
 3. North Pole Relay-F#1     NP      60.26   6
DQ. Lathrop Relay-F#2        L         DSQ   
   
Girls' 400m Dash   
 1. Sheena Reimherr          NP      64.35   10
 2. Laura Johnson            WV      64.49   8
 3. Cayanne McFarlane        L       66.07   6
 4. Katie Gillette           WV      71.24   4
 5. Liz Johnson              L       72.00   2
 6. Rachelle Isaacson        NP      72.39   1
 7. Katherine Rose           NP      72.80   
 8. Cassy Cerny              M       74.36   
 9. M Young                  L       76.95   
10. Tessa Borce              WV      79.95   
11. Daysha Sharp             NP      84.19   
   
Girls' 300m Intermediate Hurdles   
 1. Samantha Hofstad         WV      54.64   10
 2. E Stevens                L       55.61   8
 3. J Shumate                L       56.14   6
 4. Amy Arundale             WV      59.45   4
 5. Brandy Reeves            WV      61.45   2
   
Girls' 800m Run   
 1. Kori Smith               NP    2:37.14   10
 2. Megan Kline              WV    2:40.85   8
 3. Sarah Bristow            WV    2:51.83   6
 4. Lindsay Viltrakis        E     2:51.93   4
 5. Sarah Koshak             NP    2:52.73   2
 6. Rose Hewitt              L     2:53.29   1
 7. Cassie Green             D     2:53.86   
 8. Molly Kline              WV    2:54.49   
 9. Katie Hyde               E     2:55.00   
10. Amanda Robinson          NP    2:56.46   
11. Grainne Brosner          M     2:57.43   
12. Sarah Graetz             L     2:58.47   
13. Starsha Dasher           E     3:08.44   
14. Jennifer Grieve          NP    3:20.02   
   
Girls' 200m Dash   
 1. Cayanne McFarlane        L       28.09   10
 2. W McCauley               L       28.55   8
 3. Kari Reabold             L       28.95   6
 4. Sheena Davis             M       31.20   4
 5. Amy Arundale             WV      31.48   2
 6. Nicole Thompson          WV      31.66   1
 7. Rachelle Isaacson        NP      31.85   
 8. Patti Bolz               WV      32.20   
 9. Ashley Waggoner          WV      32.52   
10. B Davis                  L       33.95   
11. Jessica Garcia           L       34.07   
12. Nicole Robinson          E       34.53   
13. Daysha Sharp             NP      36.07   
   
Girls' 4 x 400m Relay   
 1. West Valley Relay-F#1    WV    4:36.53   10
 2. North Pole Relay-F#1     NP    4:45.27   8
 3. Monroe Relay-F#1         M     4:48.78   6
 4. Lathrop Relay-F#1        L     4:51.35   4
 5. West Valley Relay-F#2    WV    4:56.65   
 6. Eielson Relay-F#1        E     5:21.58   2

FINAL TEAM SCORES
-----------------------------
1. Lathrop               157
2. West Valley           134
3. North Pole             68
4. Monroe                 27
5. Eielson                18
6. Delta                  10
7. Tok                     0

===========================================

Boys' Shotput 
 1. Ben Clooten              L     44'05.75" 10
 2. Eric Rush                NP    43'07.00"  8
 3. Ian Dixon                L     37'11.00"  6
 4. Eric Chaptmann           WV    37'06.00"  4
 5. Dirk Taylor              NP    37'01.50"  2
 6. Mike Stagno              NP    37'00.00"  1
 7. Nick Gramstad            L     36'00.50"
 8. Shane Tufford            WV    34'11.25"
 9. Isaac McBride            WV    34'10.00"
10. Tahoe Malone             WV    34'10.00"
11. Zach Craft               WV    33'08.25"
12. Darby Eckert             WV    33'05.75"
13. Bill Westerlund          E     32'09.50"
14. Luke Bather              M     32'06.50"
15. Mike Stokes              E     32'04.25"
16. Dwayn Cooper             NP    32'02.50"
17. Doug Orona               D     31'06.00"
18. Wyatt Cerny              M     29'02.75"
19. Justin Helm              M     28'00.50"
20. Matt Gavin               M     26'07.50"
21. James Rogers             D     25'10.00"

Boys' High Jump 
 1. Grier Hopkins            WV         5'8" 10
 2. Johnnie Rice             WV         5'4"  8
 3. Sammy Cabrera            WV         5'4"  6
 4. Ryan Stebbins            NP         5'4"  4

Boys' 3200m Run
 1. Brian Hanley             WV       9:52.5 10
 2. Owen Fuller              L       10:09.0  8
 3. Kade Kimball             D       10:21.9  6
 4. Tyson Flaharty           WV      10:24.1  4
 5. Devin McDowell           L       11:10.4  2
 6. Zach Via                 WV      11:13.0  1
 7. Brett Sanborn            NP      11:20.6
 8. Jason Vraa               NP      11:25.5
 9. Brant Finstad            L       11:43.1
10. Ted Plumlee              M       11:49.7
11. Steve Lee                M       12:09.3
12. Jim Prescott             NP      12:46.7

TEAM SCORES FOR FRIDAY EVENTS
-----------------------------
1. West Valley            43
2. Lathrop                26
3. North Pole             15
4. Delta                   6
5. Eielson                 0
6. Monroe                  0

=============================================

Boys' 4x800 Relay   
 1. West Valley Relay-M#1    WV    8:56.65   10
 2. North Pole Relay-M#1     NP    9:01.55   8
 3. Lathrop Relay-M#1        L     9:29.22   6
 4. North Pole Relay-M#2     NP    9:29.66   
 5. Eielson Relay-M#1        E     9:30.28   4
   
Boys' High Hurdles   
 1. Ivan Snowden             L       16.62   10
 2. Jean Pierre Salderiagga  WV      17.59   8
 3. R Dominique              L       19.39   6
 4. Chris Whitwell           WV      22.53   4
   
Boys' 100m Dash   
 1. Dre Bateman              L       11.81   10
 2. Ben Duhamel              E       12.11   8
 3. D Smith                  L       12.20   6
 4. Grier Hopkins            WV      12.44   4
 5. T Couch                  L       12.55   1.5
 5. Chris Siron              WV      12.55   1.5
 7. Ward Dobbs               WV      12.58   
 8. Marcus Grohman           NP      12.70   
 9. Paul DeVries             WV      12.73   
10. Ryan Dick                NP      12.77   
11. Josh Konefal             L       12.82   
12. Jason Hunter             E       12.83   
13. Matt Schwarz             NP      12.90   
14. Steve Echtinaw           E       12.92   
15. Chase Hammon             NP      13.02   
16. Ben Pruett               T       13.14   
17. Jon Rogers               E       13.17   
18. Paul Bealer              D       13.22   
19. Chris Rogers             E       13.34   
20. Chris Jones              WV      13.42   
21. Nick Young               T       13.74   
22. Brad Sipperly            NP      14.22   
23. Ryan Dixon               D       14.41   
24. Howard Lin               WV      15.79   
   
Boys' 4 x 200m Relay   
 1. North Pole Relay-M#2     NP    1:39.33   10
 2. Lathrop Relay-M#1        L     1:41.97   8
 3. Lathrop Relay-M#2        L     1:43.60   
 4. North Pole Relay-M#1     NP    1:49.90   6
 5. Eielson Relay-M#1        E     1:44.37   4
 6. West Valley Relay-M#1    WV    1:55.08   2
   
Boys' 1600m Run   
 1. Brian Hanley             WV    4:30.85   10
 2. Tyson Flaharty           WV    4:48.95   8
 3. Paul Schauer             L     4:55.59   6
 4. Pat Juday                WV    4:55.69   4
 5. Chris Eversman           E     4:57.89   2
 6. Todd Krieg               NP    4:58.56   1
 7. Dan Winsor               NP    5:02.56   
 8. Bjorn Olsom              T     5:09.47   
 9. Zach Via                 WV    5:11.34   
10. Victor Barranco          NP    5:16.24   
11. Blaine DeWalt            NP    5:20.75   
12. Ted Plumlee              M     5:21.55   
13. Loren Schmidt            L     5:21.82   
14. Brent Luddington         E     5:30.49   
15. Max Pananen              NP    5:53.65   
16. Todd Granberry           M     6:40.28   
DNF.Chris Schneider          E         DNF   
   
Boys' 4x100 Relay   
 1. Lathrop Relay-M#1        L       47.08   10
 2. Lathrop Relay-M#2        L       47.91   
 3. West Valley Relay-M#1    WV      48.08   8
 4. North Pole Relay-M#1     NP      49.45   6
 5. North Pole Relay-M#2     NP      51.58   4
 6. West Valley Relay-M#2    WV      53.98   2
 7. Eielson Relay-M#1        E       60.29   1
   
   
Boys' 400m Dash   
 1. Cullen Ellis             NP      54.87   10
 2. Josh Fiorenzi            NP      56.13   8
 3. R Dominique              L       56.23   6
 4. T Lamoreaux              L       57.72   4
 5. Simon McDowell           WV      58.34   2
 6. Ryan Stebbins            NP      59.45   1
 7. Doren Stanford           T       59.47   
 8. Brad Sipperly            NP      60.86   
 9. Sean Finney              E       60.93   
10. Eric Knutson             WV      61.62   
11. Chris Rogers             E       63.96   
12. John Carlson             WV      64.33   
13. Wyatt Cerny              M       65.16   
14. Shane James              L       65.91   
15. Stephen Mullet           T       68.17   
16. Chad Jernigan            T       69.69   
17. Noah Mery                WV      72.74   
18. Kreg Lesage              NP      74.23   
   
Boys' 300m Intermediate Hurdles   
 1. Jean Pierre Salderiagga  WV      46.54   10
 2. Chris Siron              WV      48.08   8
 3. Pat Juday                WV      50.71   6
 4. S Anderson               L       51.88   4
 5. Chris Whitwell           WV      54.98   2
   
Boys' 800m Run   
 1. Owen Fuller              L     2:05.68   10
 2. Ben Mercer               WV    2:06.15   8
 3. James Collins            NP    2:12.49   6
 4. Paul Schauer             L     2:14.35   4
 5. Jason Vraa               NP    2:14.73   2
 6. Tucker Yates             D     2:15.06   1
 7. Mike Burno               NP    2:15.16   
 8. William Burrows          WV    2:16.70   
 9. Brett Sanborn            NP    2:18.03   
10. Luke Smith               WV    2:18.03   
11. Marlee Currier           NP    2:20.40   
12. Colton St. Peter         D     2:23.80   
13. Brad Belles              L     2:29.91   
14. Todd Granberry           M     2:49.03   
   
Boys' 200m Dash   
 1. D Smith                  L       24.69   10
 2. Arthur Grasso            NP      24.78   8
 3. Grier Hopkins            WV      24.91   6
 4. Luke Hodges              NP      25.85   4
 5. Marcus Grohman           NP      26.17   2
 6. Ben Pruett               T       26.30   1
 7. Doren Stanford           T       26.57   
 8. Ward Dobbs               WV      26.78   
 9. Toby Baptist             NP      26.79   
10. Chase Hammon             NP      26.85   
11. Paul Devries             WV      26.98   
12. Paul Bealer              D       27.10   
13. Chris Jones              WV      27.69   
14. Logan Graves             WV      27.92   
15. Sean Finney              E       28.36   
16. Ryan Dixon               D       29.43   
17. Justin Helm              M       30.21   
18. Matt Gavin               M       30.43   
19. Stephen Mullet           T       30.85   
   
Boys' 4 x 400m Relay   
 1. North Pole Relay-M#1     NP    3:46.30   10
 2. West Valley Relay-M#1    WV    3:52.74   8
 3. Eielson Relay-M#1        E     4:07.75   6
 4. North Pole Relay-M#2     NP    4:30.61   
 5. West Valley Relay-M#2    WV    4:38.39   
FINAL TEAM SCORES
-----------------------------
1. West Valley         154.5
2. Lathrop             127.5
3. North Pole            101
4. Eielson                25
5. Delta                   7
6. Tok                     1
7. Monroe                  0


Return to Region 6 Track Main Page