Region 6 Track & Field Championships
May 19, 2001 -- Heat Sheets for Day 2

This page was last updated:  Friday, May 18, 2001 01:47:40 PM


Region VI Championships, Day 2
Saturday, May 19, 2001
Hosted By Monroe
----------------------------------------------------------------------------
Girls' 4 x 800 meter relay
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   North Pole Relay-F  North Pole      10:12.51      F          1
 2   West Valley Relay-  West Valley     10:20.24      F          2
 3   Eielson Relay-F#1   Eielson         11:38.27      F          3
 4   Lathrop Relay-F#1   Lathrop         11:41.27      F          4
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Boys' 4 x 800 meter relay
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   West Valley Relay-  West Valley     08:18.64      F          1
 2   Lathrop Relay-M#1   Lathrop         08:38.79      F          2
 3   North Pole Relay-M  North Pole      08:44.26      F          3
 4   Eielson Relay-M#1   Eielson         09:30.28      F          4
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Girls' 100m high hurdles
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   Katherine Rose      North Pole         20.83      F          1
 2   Erica Starr         West Valley        18.56      F          2
 3   Kari Reabold        Lathrop            17.56      F          3
 4   Angel Binder        Lathrop            16.59      F          4
 5   Samantha Hofstad    West Valley        17.53      F          5
 6   Amy Arundale        West Valley        18.53      F          6
 7   Whitney McCauley-J  Lathrop            19.11      F          7
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Boys' 110m high hurdles
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   James Barber        Eielson            18.39      F          1
 2   William Burrows     West Valley        17.84      F          2
 3   Michael Titus       Lathrop            17.44      F          3
 4   Ivan Snowden        Lathrop            16.61      F          4
 5   Jean Pierre Salder  West Valley        17.08      F          5
 6   Danny Mireles       West Valley        17.62      F          6
 7   Rolando Dominique   Lathrop            18.09      F          7
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Girls' 100m dash
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   Sharde Burkhead     North Pole         14.03      F          1
 2   Raya Thomas         Lathrop            13.86      F          2
 3   Erika Stevens       Lathrop            13.76      F          3
 4   Aquanita Burras     Lathrop            12.56      F          4
 5   Janay DeLoach       Eielson            12.77      F          5
 6   Kristen Thompson    West Valley        13.77      F          6
 7   Brandi Fouts        West Valley        14.00      F          7
 8   Sarah Tibbs         North Pole          14.1      F          8
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Boys' 100m dash
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------


Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   Ryan Dick           North Pole         12.16      F          1
 2   Nathan Dawkins      North Pole         12.00      F          2
 3   Dre Bateman         Lathrop            11.83      F          3
 4   Jarod Irvine        Lathrop            11.77      F          4
 5   Grier Hopkins       West Valley        11.77      F          5
 6   Ben Duhamel         Eielson            11.97      F          6
 7   Tyrell Couch        Lathrop            12.13      F          7
 8   Isaac Dobbs         West Valley        12.43      F          8
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Girls' 4 x 200 meter relay
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   North Pole Relay-F  North Pole       1:58.03      F          2
 2   Lathrop Relay-F#1   Lathrop          1:48.54      F          3
 3   West Valley Relay-  West Valley      1:54.31      F          4
 4   Eielson Relay-F#1   Eielson          2:01.94      F          5
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Boys' 4 x 200 meter relay
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   Delta Relay-M#1     Delta                n/a      F          1
 2   Eielson Relay-M#1   Eielson          1:44.26      F          2
 3   North Pole Relay-M  North Pole       1:34.49      F          3
 4   Lathrop Relay-M#1   Lathrop          1:34.69      F          4
 5   West Valley Relay-  West Valley      1:47.40      F          5
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Girls' 1600m run
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   Lisa Gillette       West Valley      5:34.22      F          1
 2   Davya Baker         West Valley      5:38.14      F          2
 3   Kori Smith          North Pole      5:38.19&      F          3
 4   Ashley Gavin        Monroe           5:42.52      F          4
 5   Megan Kline         West Valley      5:48.66      F          5
 6   Sarah Koshak        North Pole       5:56.11      F          6
 7   Lauren Payne        Monroe           6:00.45      F          7
 8   Grainne Brosnan     Monroe           6:24.57      F          8
 9   Starsha Dasher      Eielson          6:25.71      F          9
10   Rose Hewitt         Lathrop          6:25.76      F          10
11   Truda Neininger     North Pole       6:25.81      F          11
12   Alma John           Delta            6:27.55      F          12
13   Jessica Holden      Lathrop         6:56.75*      F          13
14   Cassie Green        Delta        a (2:52.27)      F          14
15   Sarah Graetz        Lathrop      a (2:58.47)      F          15
16   Chrissy Johnson     Eielson              n/a      F          16
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Boys' 1600m run
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   Brian Hanley        West Valley      4:27.18      F          1
 2   Owen Fuller         Lathrop          4:36.60      F          2
 3   Tyson Flaharty      West Valley      4:48.95      F          3
 4   Mike Burno          North Pole       4:55.02      F          4
 5   Paul Schauer        Lathrop          4:55.59      F          5
 6   Todd Krieg          North Pole       4:58.56      F          6
 7   Luke Smith          West Valley      4:59.19      F          7
 8   Nick Lee            Monroe           5:03.10      F          8
 9   Devin McDowell      Lathrop          5:03.96      F          9
10   Victor Barranco     North Pole       5:04.66      F          10
11   Ted Plumlee         Monroe           5:05.60      F          11


12   Steve Lee           Monroe           5:14.18      F          12
13   Brent Luddington    Eielson          5:30.49      F          13
14   Kade Kimball        Delta        a (10:12.5)      F          14
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Girls' 4 x 100m relay
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   North Pole Relay-F  North Pole         57.75      F          2
 2   Lathrop Relay-F#1   Lathrop            51.11      F          3
 3   West Valley Relay-  West Valley        54.11      F          4
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Boys' 4 x 100m relay
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   North Pole Relay-M  North Pole         46.81      F          2
 2   Lathrop Relay-M#1   Lathrop            45.84      F          3
 3   West Valley Relay-  West Valley        46.61      F          4
 4   Eielson Relay-M#1   Eielson            50.14      F          5
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Girls' 400m run
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   Sheena Reimherr     North Pole         63.18      F          1
 2   Tara Moran          Lathrop            67.44      F          2
 3   Sheena Davis        Monroe             66.35      F          3
 4   Kelsey Leonard      West Valley        66.87      F          4
 5   Amber Smith         North Pole         72.38      F          5
 6   Cayanne McFarlane   Lathrop             63.8      F          6
 7   Samantha Hofstad    West Valley        65.78      F          7
 8   Katie Gillette      West Valley        66.71      F          8
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Boys' 400m run
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   Mike Nicholson      Lathrop            55.24      F          1
 2   Luke Kline          West Valley        53.61      F          2
 3   Jereau Irvine       Lathrop            53.07      F          3
 4   Steve Echtinaw      Eielson            53.58      F          4
 5   Simon Wells         Monroe             55.24      F          5
 6   John Tibbs          North Pole         57.58      F          6
 7   Paul Devries        West Valley        58.38      F          7
 8   Jimmy Rice          Eielson            59.38      F          8
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Girls' 300m intermediate hurdles
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   Amy Arundale        West Valley        55.89      F          1
 2   Erica Starr         West Valley        50.38      F          2
 3   Chrissy Johnson     Eielson            56.52      F          3
 4   Kari Reabold        Lathrop            49.88      F          4
 5   Angel Binder        Lathrop            47.58      F          5
 6   Erika Stevens       Lathrop            50.35      F          6
 7   Jamie Powers        West Valley        52.06      F          7
 8   Katherine Rose      North Pole           n/a      F          8
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================




Boys' 300m intermediate hurdles
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   James Barber        Eielson            46.13      F          1
 2   Sammy Cabrera       West Valley        45.19      F          2
 3   Ivan Snowden        Lathrop            42.22      F          3
 4   Alex Diseth         Lathrop            43.91      F          4
 5   William Burrows     West Valley        43.36      F          5
 6   Rolando Dominique   Lathrop            44.24      F          6
 7   Chris Siron         West Valley        44.31      F          7
 8   Ryan Stebbins       North Pole         44.68      F          8
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Girls' 800m run
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   Laura Johnson       West Valley      2:25.31      F          11
 2   Ashley Gavin        Monroe           2:35.26      F          12
 3   Sarah Bristow       West Valley      2:45.63      F          13
 4   Lauren Payne        Monroe           2:46.93      F          14
 5   Lindsay Viltrakis   Eielson          2:48.47      F          15
 6   Allie Babcock       Lathrop          2:54.14      F          16
 7   Megan Young         Lathrop      n/a (76.95)      F          17
 8   Kori Smith          North Pole       2:27.28      F          21
 9   Lisa Gillette       West Valley      2:33.74      F          22
10   Katie Hyde          Eielson          2:46.30      F          23
11   Sarah Koshak        North Pole       2:46.50      F          24
12   Sarah Graetz        Lathrop          2:58.47      F          25
13   Heidi Mau           North Pole           n/a      F          26
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Boys' 800m run
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   Brian Hanley        West Valley      1:58.87      F          11
 2   Owen Fuller         Lathrop          2:05.68      F          12
 3   Dan Winsor          North Pole       2:08.54      F          13
 4   Camden Kittredge    Lathrop          2:14.17      F          14
 5   Nick Lee            Monroe           2:18.93      F          15
 6   Steve Lee           Monroe           2:30.19      F          16
 7   Chris Schneider     Eielson              n/a      F          17
 8   Ben Mercer          West Valley      2:04.59      F          21
 9   Chris Eversman      Eielson          2:05.49      F          22
10   James Collins       North Pole       2:12.49      F          23
11   Jeff Levison        West Valley      2:13.20      F          24
12   Jason Vraa          North Pole       2:14.73      F          25
13   Colton St. Peter    Delta            2:22.52      F          26
14   Brent Luddington    Eielson          2:28.51      F          27
15   Loren Schmidt       Lathrop              n/a      F          28
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Girls' 200m dash
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   Nicole Thompson     West Valley        28.02      F          1
 2   Cayanne McFarlane   Lathrop            27.84      F          2
 3   Aquanita Burras     Lathrop            26.01      F          3
 4   Janay DeLoach       Eielson            26.51      F          4
 5   Kristen Thompson    West Valley        28.02      F          5
 6   Sharde Burkhead     North Pole         28.58      F          6
 7   Kim VanWyhe         Monroe             29.04      F          7
 8   Megan Boyer         North Pole         29.44      F          8
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================




Boys' 200m dash
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   Darius Smith        Lathrop            24.62      F          1
 2   Jean Pierre Salder  West Valley        24.16      F          2
 3   Grier Hopkins       West Valley        23.86      F          3
 4   Steve Echtinaw      Eielson            24.12      F          4
 5   Josh Fiorenzi       North Pole         24.49      F          5
 6   Steve Robertson     North Pole         24.72      F          6
 7   Joe Stepovich       Monroe             25.29      F          7
 8   Paul Bealer         Delta              25.32      F          8
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Girls' 4 x 400m relay
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   Eielson Relay-F#1   Eielson          5:16.44      F          1
 2   West Valley Relay-  West Valley      4:29.22      F          2
 3   North Pole Relay-F  North Pole       4:25.54      F          3
 4   Lathrop Relay-F#1   Lathrop          4:27.56      F          4
 5   Monroe Relay-F#1    Monroe           4:48.78      F          5
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Boys' 4 x 400m relay
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Heat Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   Lathrop Relay-M#1   Lathrop          3:40.93      F          2
 2   North Pole Relay-M  North Pole       3:34.10      F          3
 3   West Valley Relay-  West Valley      3:36.83      F          4
 4   Eielson Relay-M#1   Eielson          3:57.08      F          5
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Girls' Triple Jump
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Flight Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   Jamie Powers        West Valley          n/a      F          1
 2   Brandi Fouts        West Valley       32'4.5      F          2
 3   Erica Starr         West Valley       32'6.5      F          3
 4   Hannah Pruess       Lathrop           25'6.5      F          4
 5   Sarah Dubowski      North Pole           n/a      F          5
 6   Whitney McCauley-J  Lathrop             33'1      F          6
 7   Katie Babcock       Lathrop          31'4.25      F          7
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================
Boys' Triple Jump
                                          Seed      Heat/        Order/
     Athlete             School         Time/Dist   Flight   Lane Assignment
----------------------------------------------------------------------------
Flight Number F
----------------------------------------------------------------------------
 1   Shane James         Lathrop              n/a      F          1
 2   Jereau Irvine       Lathrop          39'2.25      F          2
 3   Jean Pierre Salder  West Valley         39'2      F          3
 4   Ward Dobbs          West Valley        38'11      F          4
 5   Isaac Dobbs         West Valley       40'8.5      F          5
 6   Chase Hammon        North Pole       34'8.25      F          6
 7   Ben Wade            Lathrop          35'9.75      F          7
----------------------------------------------------------------------------
============================================================================

Return to Region 6 Track Main Page